442
196650

POTTSKÅP, av Eric Nyström (ebenist under hallrätten i Stockholm 1773-1788). Sengustavianskt.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Fanerat med mahogny. Nyckelskyltar och sidohandtag av mässing. Dörrpar. Nedtill låda. Lådbotten signerad med bläck "ENS". Med Stockholms hallstämpel 1788. Längd 46, bredd 36, höjd 75 cm. Nyckel medföljer.

Senare listverk runt skivan, torkspricka.