45
202102

Johan Ericson

(Sverige, 1849-1925)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Johan Ericson
(Sverige, 1849-1925)

Kustlandskap med båthamn

Signerad Joh. Ericson och daterad 1877. Pannå 13 x 26 cm.

Katalognumret är ett tidigt verk utfört under konstnärens studietid på Konstakademien i Stockholm 1872-78, varefter Ericson flyttade till Frankrike. Viggo Loos skriver i "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885": "Strövtågen i den blekingska hembygden och Ängelholmstrakten skänka honom de flesta motiven före utresan. [...] Utvecklingen av hans måleri på fransk botten var förberedd".