Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
467
179415

SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Fanerad med mahogny. Handtag av mässing. Skiva av grå marmor. Fyra lådor varav den översta med åtta små lådor. Längd 107, bredd 52, höjd 96 cm.

Omarbetade nyckelskyltar, skiva med nagg.

Proveniens

Påskrift under skiva resp. rygg "Från Säfstaholms auktion 21/6 1909" resp. "Tillhört Grefve Fr. Bonde å Säfstaholm". Köpt på denna auktion av grosshandlare August Kullberg i Katrineholm som skänkte den till sin dotter Amy Mayer på Katrineholms gård 1909.