470
179910

BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerat med mahogny och lönn. Oval skiva. I sargen två lådor. Fottrissor av mässing. Påskrift under skivan "Rosengren" (Möjligen Adolph R., gesäll hos Gottlieb Iwersson 1811-15). Längd 60, bredd 45, höjd 79 cm.