499
192794

KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Bronserat. Skiva av svartspräcklig marmor s.k. portor. Dekor av pastellage. Fyrsidiga kannelerade ben. Marmorerad fotplatta. Märkt "No 1". Längd 86,5, bredd 39, höjd 81 cm.

Skiva med skada, smärre dekorskador.

Proveniens

Märkt med blyerts på insidan "Grevesmuhl" (far och son Carl Adolph och Adolph Fredrik Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm under 1700-talets andra hälft).