Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
521
176341

KARMSTOLAR, ett par, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Gråmålade. Genombruten rygg med G i spegelmonogram (syftande på Gustav III). Lös stoppad sits. Märkta otydligt med pappersetikett "C F Flodin". En märkt med pappersetikett "13891". (2)

Lagningar, skador.

Sylvén, Torsten. Stolens guldålder, Prisma 2003, jfr snarlika karmstolar avbildad sid. 66.

C. F. Flodin levererade bl.a. stolar till Kavaljersflygeln på Gripsholms slott.