521
176341

KARMSTOLAR, ett par, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Gråmålade. Genombruten rygg med G i spegelmonogram (syftande på Gustav III). Lös stoppad sits. Märkta otydligt med pappersetikett "C F Flodin". En märkt med pappersetikett "13891". (2)

Lagningar, skador.

Sylvén, Torsten. Stolens guldålder, Prisma 2003, jfr snarlika karmstolar avbildad sid. 66.

C. F. Flodin levererade bl.a. stolar till Kavaljersflygeln på Gripsholms slott.