539
195577

STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Stoppad liggande ryggbricka. Svängda ben. Snidad dekor av blad. Fragment av Stockholms stolmakareämbetes sigill. (6).

Skador, lagningar, en stol med mörkare klädsel.

Proveniens

Tidigare Johannisbergs säteri, Östergötland.