545
199750

BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Stoppad sits och armstöd. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage. Signerade "ES" samt båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. (2)

Smärre dekorskador.

Tilläggslista

Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%

Införselmoms