556
190170

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
77 000 SEK

Förgylld och bronserad. I ramen infällt spegelglas. Dekor av granatäpplen, blad, blommor och ymnighetshorn. Höjd 154, bredd 60 cm.

Dekorkompletteringar, lagningar, ramglas med sprickor.

Proveniens

Nystrandska samlingen. Därefter Grosshandlaren Hilmer Åberg, Bukowskis auktion 1928, nr 267, katalognr 160.