564
187851

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krönande urna. Dekor av lagerhängen. Signerad IÅ under krona. Med Stockholms hallstämpel 1770-tal, samt fragment av adligt rött lacksigill. Höjd 138, bredd 64 cm.

Senare glas, urna med lagningar.

Tilläggslista

Later mirror glass, urn with repairs.