596
195220

LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgylld mässing. Hexagonal. Dekor av meanderbård, bandrosetter och lagerstav. Höjd 63 cm Diameter 48,5 cm.

Lagningar, kompletteringar, skador, tre glas saknas, elborrad.