60
204199

Karin Larsson (född Bergöö)

(Sverige, 1859-1928)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Karin Larsson (född Bergöö)
(Sverige, 1859-1928)

Mère Morot

Signerad Karin Bergöö och daterad 1882. Akvarell 37 x 26 cm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "De drogo till Paris. Nordiska konstnärinnor på 1880-talet", 16 sep - 6 nov 1988, kat.nr 13.

Bo Lindwall, "Konstnärskolonin i Grèz", 1993, avbildad helsida i färg, sid 25 (under titeln "Pumporna").