600
174225

KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Falconets art. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Förgylld brons. Kvinnofigurer, representerande våren (Flora) och sommaren (Ceres), hållande ljusarmar i form av rosenkvistar. Höjd 45 cm. (2)

3 bytta muttrar samt förgyllning med slitage.

Ottmeyer/Pröschl, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid. 254, jfr liknande kandelabrar.