Förgylld brons. Kvinnofigurer, representerande våren (Flora) och sommaren (Ceres), hållande ljusarmar i form av rosenkvistar. Höjd 45 cm. (2)
3 bytta muttrar samt förgyllning med slitage.
Ottmeyer/Pröschl, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid. 254, jfr liknande kandelabrar.