634
198074

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Förgylld brons. Flora stående vid urhus med ymnighetshorn. Vitemaljerad urtavla märkt "Flocard à Paris" (urmakare i Paris nämnd 1812-20). Höjd 44, längd 34 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Nagg vid nyckelhål.