BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.
Förgylld brons. Flora stående vid urhus med ymnighetshorn. Vitemaljerad urtavla märkt "Flocard à Paris" (urmakare i Paris nämnd 1812-20). Höjd 44, längd 34 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Nagg vid nyckelhål.
×
Logga in
Kunde inte logga in