651
200570

HUMIDOR. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Mahogny och mässing. Invändigt med fem fack samt två fack av bly. På locket med graverade initialer "E. E." (Erik Edholm). Längd 43, bredd 37, höjd 33 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Skador.

Proveniens

Gåva av kronprins Carl Johan till Erik Edholm, livmedicus hos kronprinsen, sedermera adlad af Edholm (1821) och 1:e arkiater år 1842.