700
179984

TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Tenn. Klotform med vridna åsar. Bygelhandtag med trärulle. Märkt undertill "Alb. Löfgren 171". Höjd 12 cm.

Lagningar, lockknopp saknas.

Proveniens

Bukowskis vårauktion 1960 nr 365, Framlidne civilingenjören Albert Löfgrens berömda tennsamling, katalognr 1080.