704
179986

SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Tenn. Rund med två drakformade grepar. Stämplad M.F. Märkt undertill "Alb. Löfgren 126". Höjd 10, diam 14.

Omarbetad fot.

Tilläggslista

Troligen Friesland området. Samt med ägar stämpel M.F.

Proveniens

Bukowskis vårauktion 1960 nr 365, Framlidne civilingenjören Albert Löfgrens berömda tennsamling, katalognr 1049.