730
197724

ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Fem benvita ihopsydda våder. Mittfältet med polykroma silkesbroderier av stora blommande grenar. Bred bård med stora blommor i cirklar och blomställningar.

Ställvis något slitage, något smutsigt, fläckar varav en stel. Smärre bristningar och skador, obetydliga lagningar.

Proveniens

Ur doktor Göran Nordensons samlingar, Adolf Fredriks torg 1B (nu Mariatorget), Stockholm.