Madeleine Pyk – en samling F769
739
175983

SEMIANTIK ISFAHAN. 430 x 324,5 cm.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 650 - 8 550 EUR
7 630 - 9 820 USD
Klubbat pris
78 000 SEK

Ljust kamelhårsfärgad botten med täta polykroma palmettslingor, medaljonger och ramverk med hörnornament. Bred brunröd huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka.

Ställvis något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en långsida med lagning.