75
191822

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

Bondgård i Falsterbo med blommande äng

Signerad G. Rydberg och daterad 1900. Duk 44,5 x 71 cm.

Tilläggslista

Felaktig uppgift avseende konstnär i den tryckta katalogen. Korrekt konstnärsangivelse skall vara Gustaf Rydberg. / Erroneous information regarding artist in the printed catalogue. Correct artist should be Gustaf Rydberg.

Proveniens

Tidigare i doktorinnan Britta Gauffins samlingar, Stockholm.

Malmö, 1921.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som nr 551, sid 99.