Ljust vinröd botten med polykrom blomvas, blomslingor, kolonner, ampel, nisch och kartuscher med inskriptioner. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka.
Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, obetydliga skador och lagningar.