774
171703

SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Vinröd botten med stora polykroma arabeskslingor, palmetter, blommor, molnband och medaljong. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, liten obetydlig skada mitt på mitten. Långsidorna med trampveck och smärre skador, något skadade kortsidor.

Tilläggslista

Möjligen Täbris.

Proveniens

Köpt i Teheran på 1930-talet

Inköpt i Teheran på 1930-talet.