792
198437

DRYCKESKANNA, ostämplad, sannolikt Baltikum 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk på tre kulfötter med kerubanfanger. På locket förgylld, driven och ciselerad platta med Jesu uppståndelse, stämplad Moskva 1842. Höjd 19 cm, vikt 1 257 g.