797
193122

TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Oval, på oval fot, livet med dekor av svängda knäckar. Fällbart lock med krönande blomma. Svängd pip och trähandtag. Undertill ägarvapen. Höjd 12 cm.

Livet och handtaget med lagning.

Proveniens

Friherrliga ätten Rålambs stämplade vapen.