799
188837

TEKANNA med dubbla pipar, av Anders Schotte, Uddevalla 1779. Rokoko.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 400 - 19 600 EUR
18 200 - 20 500 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Bukig, på oval fot, livet och det välvda locket med driven och ciselerad dekor av blommor och blad. Lockknopp i form av en blomma på kvist, runt mynningen fascesstav. Fällbar hänkel med trägrepp. På fotkanten graverade initialer "J H P A E B", i botten inskription "Olga Camitz 18 24/12 87", graverad lodangivelse 50 3/4 lod. Höjd exkl. hänkel 19 cm, vikt 682 g.

Proveniens

På 1930-40-talet ägdes kannan av ryttmästare Åke Pauli, Stockholm.

Svenskt Silversmide 1520-1850, del II, sidan 190, plansch 428.

Ett fåtal tekannor med två pipar är kända. Den äldsta är tillverkad i Stockholm år 1747. De övriga kända dubbelpipiga tekannorna är tillverkade i Göteborg och Uddevalla under 1760-70-talet.