805
163491

KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 920 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris

Cylindrisk på fyra bladfötter. Svängd pip och rakt svärtat trähandtag med tapp. På locket blommor. H 23,5.

Obetydliga bucklor, slitage.