818
170239

SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Toppigt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Stämplar även på locken. Undertill graverade initialer och lodangivelse 49 1/2 och 49 1/8. Höjd 26 cm, vikt 1 303 g (tillsammans). (2)

Ett par ströskedar medföljer, 1903.

Jämför: Svenskt Silversmide, del III, plansch 156, 157 samt sid. 63. Liknande sockerskål i Röhsska Museet, Göteborg.

Dekoren med förgyllda rektangulära plattor, omgivna av akantusslingor är inspirerad av Robert Joseph Auguste, mästare till den Creutzska servisen, Paris 1775. Gustaf Filip Creutz servis finns i dag på Stockholms slott.