821
188839

MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Cylindrisk på fyra bladfötter. Pärlstav och på locket ros. Rakt handtag i ebenholts med tapp. Undertill stämplat ägarmonogram. Höjd 13,5 cm.