832
133771

TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, slät med svängda räfflade fötter och hänklar. Locket med vriden rokokoknopp. Längd 31 cm, vikt 1 445 gram.