Arne Jones E1299
834
157311

SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)