884
200421

BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

18k guld. Fransk kontroll- och otydlig mästarstämpel. L. 3,8 cm.

Proveniens

Gåva av den svenske konsuln Harald Bildt, verksam i Kairo fram till 1947.