Madeleine Pyk – en samling F769
92
200031

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 820 - 4 360 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Pickande höns på byväg

Signerad Johan Krouthén och daterad 1914. Duk 72 x 104,5 cm.

Formgivare

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.