Höstens Klassiska 559

166 föremål
555. SPEGELTRYMÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
77 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
566. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
574. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
86 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
581. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
591. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. AMPEL, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
598. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605A. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
620. GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
623. VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
628. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
630. BORDSPENDYL.  Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
651. HUMIDOR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
653. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK