Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
153 föremål
1145. "Furst Michail Petrovich Golitzyn".
1145. "Furst Michail Petrovich Golitzyn".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1146. "Furst Michail Michailovich Golitzyn".
1146. "Furst Michail Michailovich Golitzyn".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1146A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
1146A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1146B. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
1146B. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1148. IKON,
1148. IKON,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. Ikon, Ryssland, omkring 1800.
1151. Ikon, Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1153. IKON, triptyk, S:t Nicolaus, av 1:a Artellen, Moskva 1899-1908.
1153. IKON, triptyk, S:t Nicolaus, av 1:a Artellen, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1155. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
1155. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1156. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
1156. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1157. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, Moskva 1700-tal.
1157. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, Moskva 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1158. SOCKERSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1777.
1158. SOCKERSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1777.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1159. AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
1159. AKLEJAPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1160. BÄGARE, av Peter Semenov, Moskva 1755.
1160. BÄGARE, av Peter Semenov, Moskva 1755.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1161. VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1776 och 1789.
1161. VODKAKOPPAR, 2 st, Moskva 1776 och 1789.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1162. KAFFEKANNA, av Nicholaj Kemper, S:t Petersburg 1893.
1162. KAFFEKANNA, av Nicholaj Kemper, S:t Petersburg 1893.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1163. GRÄDDKANNA, av Pavel Sazikov, Moskva 1800-tal.
1163. GRÄDDKANNA, av Pavel Sazikov, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 950 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1186. VODKABÄGARE, av Vasilji Aga Forou, Moskva 1894.
1186. VODKABÄGARE, av Vasilji Aga Forou, Moskva 1894.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
1187. VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1189. FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917.
1189. FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
1191. BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
1205. BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl.
1205. BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1214. KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal.
1214. KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1227. PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.
1227. PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1237. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK