Kan inte nå servern
105
226748

Ragnar Sandberg

(Sverige, 1902-1972)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
790 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Ragnar Sandberg
(Sverige, 1902-1972)

"Badstrand II"

Signerad RS och daterad -35. Duk uppklistrad på pannå 52 x 63 cm.

Utställningar

Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 9.

Övrig information

I mitten på 1930-talet målar Ragnar Sandberg sviter av badande, cyklister och fotbollsspelare. Koloriten är på en och samma gång ljus och stark som förstärker rörelsen i motiven som är glada, positiva och trivsamt påträngande.
I "Badstrand II" ha han fångat det strandlivet på västkusten med dess myller av badande - mer eller mindre påklädda trängs de om utrymmet. Färgsprakande kontraster bidrar till den känsla som kan infinna sig en varm dag på stranden, mitt i sommaren. För Sandberg var det viktiga inte att fånga bilden i sig utan hela det intryck motivet gjorde på konstnären. Sandberg förklarade själv: " Seendet riskerar att låsas fast vid t.ex. bilden av en havsstrand. Det är så mycket som aldrig kommer med. Vinden. Sältan. Havsbruset. Jag ville komma åt det där genom att lösa upp det föreställande."

Ragnar Sandberg fortsatte att utforska badmotivet, 1937 far han till Provence - till Marseille, Toulon och den lilla badorten Les Sablettes där liknande motiv tillkommer, möjligen än mer upplösta.

A tergo dedikation: "Irma och Jarl önskas en god jul 1940 av Elsa och Ragnar".

Formgivare

Ragnar Sandberg är en av den svenska 1900-talskonstens förgrundsfigurer och hans oljemålningar betingar idag höga priser. Efter studier vid Valands konsthögskola kom han att tillhöra de så kallade Göteborgskoloristerna. Genom sin sublima palett som flyktigt växlade mellan färgexpressionism och bleka pastelltoner skapade han sig en särställning bland sina samtida. Vid tiden för andra världskrigets slut kom Sandberg alltmer att ägna tid åt studier i det mindre formatet. Han intresserade sig för formernas rytmik och lagbundenhet. 1947 blev han ledamot av Konstakademien. Samma år erhöll han professorstiteln i teckning vid Konsthögskolan, en tjänst som han upprätthöll till 1949 då han vid nämnda institution utnämndes till professor i målning.

Läs mer