108
114307

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 100 - 39 400 EUR
36 500 - 41 000 USD
Klubbat pris
375 000 SEK
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

Från älven

Signerad Ivarson. Utförd ca 1932. Duk 81 x 89 cm.

Införselmoms

Proveniens

Skådespelare och sångaren Ludde Gentzel, Göteborg.
Bukowski Auktioner, 12-15 maj 1987, auktion 451, kat nr 3.

Kungliga Akademien för de fria Konsterna, "Ivan Ivarsons minnesutställning", 1946, kat nr 56 (utlånad av Ludde Gentzel, Göteborg).

På sommaren 1929 fick Ivan Ivarson med familj låna en sommarstuga på Stenungsön. För Ivan Ivarson blev Stenungsön det samma som Tahiti blev för Gauguin, ett tropiskt paradis som blossade i hetare färger än Söderhavets. Under de tre somrar som Ivan Ivarson tillbringar därute slår hans konst ut i blom. Han upplever verkligheten så intensivt med en så våldsam styrka att den verkar nyskapad, en uppenbarelse. Havets färger i kontrast med den karga naturen blir en intensiv fysisk njutning. Perioden på Stenungsön och vistelserna i trakten av Hjärtum i Södra Bohusläns inland i början av 1930-talet, betecknar en dramatisk höjdpunkt i Ivan Ivarsons koloristiska utveckling. I målningen "Från älven" stegrar sig färgupplevelsen, på det skimrande havet träder båten fram, pulserande. Ivan Ivarson diktar i färg på ett ojämförbart sätt och hans egna ord i en intervju i samband med hans första utställning beskriver tydligt hans konstnärsskap;

"Ty att måla, det är främst att dikta i färg - spelar inte färgen första rollen, kan det visserligen vara konst men inte måleri".

Formgivare