14
216195

Sven Westman

(Sverige, 1887-1962)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Sven Westman
(Sverige, 1887-1962)

Landskap från Genova, Mallorca

Signerad med monogram. Utförd 1926-1927. Duk 49,5 x 65 cm.

Sven Westman föds 1887 i Stockholm. Efter ingenjörsexamen vid Örebro tekniska skola börjar Sven med konststudier i Stockholm. 1913 fortsätter Sven studierna i Paris och tillhör under krigsåren kretsen omkring Arvid Fougstedt. I slutet av 1920-talet reser Sven även till Spanien och Mallorca där han vistas i Palma i flera år. Under 1930-talet reser Sven tillbaka till Frankrike och befinner sig till huvudsakligen i Paris men gör även kortare vistelser till den franska Rivieran. Koloriten i Sven Westmans konst är varm, och erinrande om den klassiska italienska skolan med plastiskt nästintill emaljglänsande detaljer. Kärleken till det värmländska landskapet för Sven tillbaka till Sverige där han bosätter sig de sista 20 åren.