Madeleine Pyk – en samling F769
151
136449

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 640 - 7 590 EUR
7 600 - 8 690 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

Fjordlandskap med segelbåtar

Signerad Leander Engström. Duk 63 x 72 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 467, maj 1989, kat nr 60.
Bukowski Auktioner, auktion 476, november 1990, kat nr 79.

Stilleben med fruktfat a tergo.

Formgivare

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.