16
230807

Bertil Damm

(Sverige, 1887-1942)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 810 - 3 270 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Bertil Damm
(Sverige, 1887-1942)

"Bröderna"

Signerad med monogram och daterad 1921. Gouache 63 x 48 cm.

Proveniens

Tandläkare Ruth Öhrling, Stockholm.

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning", november 1943, kat nr 64.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 33.

Svenskt konstnärslexikon, volym II, 1953, avbildad sid 34.

Bertil Damm föds på Stynsbergs gård i Uppsala län och väljer att studera i Stockholm. Hans konst genomgår flera faser innan han finner sin stil med bilduppbyggnader, som var prismatiska och fläckartade, som hos Cézanne. Redan i sina ungdomsarbeten visar Bertil Damm sig vara en betydande porträttmålare, med en förmåga att individualisera karaktärer. Han vistas i Spanien 1916-1919 och i Italien vid 20-talets början. Bertil Damm var en sommarmålare par préférence och hans palett utstrålar solvärma färger. På 1920-talet tillhör Damm konstnärsgruppen Optimisterna, en svensk konstnärsgrupp med tidiga modernister. Han utnämns till professor vid Konstakademien kort före sin död 1942.