170
212111

Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris

Karl Axel Pehrson
(Sverige, 1921-2005)

"Kall och marig"

Signerad K.A. Pehrson och daterad - 54. Tempera på pannå 63 x 124 cm.

Riksförbundet för bildande konst, nr 140 "Fem målare".

Alternativ titel "Between the devil and the deep blue sea".

På våren 1954 hade Karl Axel Pehrson sin första separatutställning, en retrospektiv utställning på Galerie Blanche i Stockholm. Hans akvareller "skimrade som ädelstenar" enligt Ulf Linde som tillsammans med Hans Eklund fått uppdraget att göra urvalet och hänga utställningen. I katalogen skrev de "en sinnrik arkitektur av ett slag som kunde finnas på de okända havsbottnarnas stora korallrev".

Karl-Axel Pehrsons måleri i mitten på 1950-talet uppvisar ett formspråk som verkar bygga på kontrasten mellan de oroligt slingrande banden och bakgrunden, eller "fonden" som indelats i rektanglar. De skär ofta över varandra och är samtidigt transparanta och visar tydligt Karl-Axel Pehrsons förmåga att suggerera skimrande ljus. "Kall och marig" uppvisar just det skimrande spektrat, en vågrörelse i lila tornar upp sig och i dess närhet svävar ett myller av fragment i varierande nyanser. Effektfullt framträder enstaka "prismor" i rött och klarblått. "Kall och marig" fick också en alternativ titel "Between the devil and the deep blue sea", poetiskt öppnar konstnären för betraktarens fantasi att försvinna i den konkretistiska världens mysterium.

Formgivare

Karl Axel Pehrson, född i Örebro, var verksam som målare, grafiker och skulptör. Pehrson studerade bland annat vid Edwin Berggrens Målarskola i Stockholm, på Otte Skölds Målarskola samt vid Kungliga Konstakademin. Pehrson tillhörde också vad man brukar kalla ”1947 års män” som var en grupp konstnärer som ställde ut på Galleri ”Färg och Form” 1947 med titeln ”Ung konst”. Konstnärer som medverkade var bland annat Lennart Rodhe, Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Randi Fisher, Olle Gill, Lage Lindell och Uno Vallman. Pehrsons motivkrets utmärks av fantasifulla växtmotiv. Han har även formgivit bland annat tygmönstret ”Delfinsk rörelse” och priset ”Guldbaggen” som Svenska Filminstitutet delar ut varje år.