Kan inte nå servern
258
218177

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Henri Matisse
(Frankrike, 1869-1954)

Figurstudie av präster

Signerad H. Matisse. Tusch på papper 26,5 x 20,5 cm.

Tilläggslista

Kopia av verifieringsbrev från Wanda de Guébriant, Les Héritiers Matisse, Paris, daterat den 14.5 1998 medföljer.

Övrig information

”[…] så anser jag det vara mitt mästerverk”. Det säger Henri Matisse om Rosairekapellet i Vence, beläget i bergen några mil från kusten på den franska rivieran. Matisse slår sig ner i Vence 1943, i villan Le Rêve. Han söker efter en sköterska och anställer Monique Bourgeois, en ung flicka som kommer att stå honom mycket nära. Hon delar hans passion för konsten i allmänhet och tecknandet i synnerhet. 1946 tar Moniques gudstro över och hon ansluter sig till Dominikanerklostret i Vence, men fortsätter ändå att ta hand om konstnären. Det är också Monique som väcker idén hos Matisse att skapa ett helt nytt kapell dedikerat till Dominikanerna. Med start 1948 arbetar Matisse helhjärtat i fyra år med att rita byggnaden och alla dess dekorativa element, både den fasta inredningen, glasfönstren samt de religiösa föremålen. 1951 står kapellet klart och i samband med invigningen låter Matisse (som är för sjuk för att närvara) fader Couturier läsa upp en text han har skrivit och där står bland annat, ”Detta arbete krävde uteslutande fyra år av min kraft och fulla koncentration och är frukten av hela mitt yrkesliv.”
Denna teckning är med största sannolikhet en förstudie till någon av de väggmålningar som pryder kapellet.

Kopia av verifieringsbrev från Wanda de Guébriant, Les Héritiers Matisse, Paris, daterat den 14.5 1998 medföljer.

Formgivare

Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.

Läs mer