283
222614

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Vermell Damunt Diari"

Signerad Tapies. Blandteknik och collage 21 x 22 cm.

Proveniens

Galleri Östermalm, Stockholm.
Privat samling, Stockholm. Inköpt på 1980-talets början.

Formgivare

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.