346
192578

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)"

Den kompletta portföljen om 10 färgserigrafier med metallprägling, (K52) signerad med tusch och numrerad 287/300, samtliga stämpelsignerade och numrerade 2869/3000, utgiven av Ars Viva, Zürich 1971-72. Samtliga ramade, signerad och numrerad träportfölj medföljer. 54,6 x 72,3 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.

Koschatzky 44-53.

Formgivare

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.