361
222200

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 830 - 10 600 EUR
9 210 - 11 100 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Le miroir de l'homme par les bêtes (André Frénaud)"

Den kompletta boken, 1972, om 5 etsningar med akvatint (varav 3 i färg). Separat svit om 8 etsningar (varav 3 i färg) samtliga signerade med blyerts 10/40, unikt kollage signerat med blyerts 10/10, textsidor, Justification du tirage signerat av författaren och konstnären exemplar 10, etsningarna tryckta av Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Förvarade lösa i tygklädd skyddsportfölj. 46 x 34 cm.

Skyddsportföljen något sliten.

Tilläggslista

Den kompletta boken + separat svit om 8 signerade etsningar.

Proveniens

Carl Axel Valéns Stiftelse.

Dupin 566-570, 1317-1325. Cramer 159.