380
231546

Camille Pissarro

(Frankrike, 1830-1903)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camille Pissarro
(Frankrike, 1830-1903)

"Paysan, le Père Melon"

Etsning (VI état av VI), 1879, stämpelsignerad, samt numrerad med blyerts 12/12. 10,4 x 16,4 cm, bladstorlek 16,2 x 24,5 cm.

Kraftigt gulnad och missfärgad efter passepartout.

Proveniens

Kornfeld, Bern, 17 Juni 1970, Lot 1137.

Delteil 25.