383
230847

PORTFÖLJ

(Sverige)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris

PORTFÖLJ
(Sverige)

Ur: "La mysticité charnelle de René Crevel"

Portfölj med 13 etsningar, akvatintetsningar och litografi av: Francis Bacon, (separat ramad), Camille Bryen, Jorge Camacho, Robert Couturier, Sonia Delaunay, Max Ernst, Man Ray, André Masson, Henry Moore, Arpad Szenes, Dorothea Tanning, Vladimir Vélickovic och Maria Vieira da Silva. Detta ex nr 58/100. Edition Georges Visat, Paris 1976. Akvatint av Roberto Matta saknas.

Kasetten med fläckar. Det separat ramade bladet av Francis Bacon är något gulnat, ej under pasparteau. Färgerna något bleknade.

Tilläggslista

Följerätt tillkommer (d)