Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad dekor i relief. Stämplad med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM K8. Höjd 11,5 cm.
Mindre bucklor på liv och lock.
Hedqvist, Jacobson & Gerber, "Modernt svenskt tenn", Stockholm 2004, jfr liknande burkar avbildade sid 122.
Kapten Sigfrid Ericsons panamahatt inspirerade till burkens tennstruktur.