409
212160

NILS FOUGSTEDT & BJÖRN TRÄGÅRDH, satsbord, tre delar, Firma Svenskt Tenn ca 1930.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tennskivor med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä. Ostämplade. Största bordets längd 66,5 cm, bredd 34,5 cm, höjd 55,5 cm.

Smärre skador och slitage. (3)

Svenskt Tenns katalog 1931, modellnummer 423.